Municipal Government Hall of Fame

Resources
Nomination Form
The GMA Municipal Government Hall of Fame recognizes municipal officials who have made extraordinary contributions to municipal government and been a strong supporter of GMA.  Both elected and appointed city officials with a least fifteen years of municipal service in Georgia are eligible. (City officials who were only able to serve eight years due to term limits will also be considered.)  All past presidents of GMA are automatically inducted.
 
The nomination period typically opens around March of each year with Hall of Fame inductions taking place during the GMA Annual Convention in June.   
 
2019
Linda Blechinger, Auburn
Peggy Merriss, Decatur
Dr. Eva Galambos, Sandy Springs
Mike Starr, Georgia Cities Foundation
 
2018
Billy Edwards, Hinesville
Philip Goldstein, Marietta
Dorothy Hubbard, Albany
Bill Thornton, Georgia Municipal Association

2017
Boyd Austin, Dallas
Jim Elliott, Warner Robins
Harold Fowler, Richmond Hill
Johnnie Lee Roper, Douglas

2016
Clark Boddie, Palmetto
Mike Bodker, Johns Creek
Phyllis Bynum-Grace, Perry
Tom Hall, LaGrange

2015
Joe Barger, Ringgold
Keith Brady, Newnan
Sam Massell, Atlanta
Kenny Roberts, Barnesville

2014
Jean Bridges, Glennville
Beth English, Vienna
Pam Helton, Sandersville
Jeff Lukken, LaGrange 
 
2013
Dick Bolin, Newnan
Tommy Coleman, Albany
Julie Driger, Dublin 
John Reid, Eatonton
 
2012
John Bennett, Rome
Billy Copeland, McDonough
Myrtle Figueras, Gainesville
Billy Trapnell, Metter

2011
Larry Hanson, Valdosta
Gary McCullough, Dahlonega
Ken Steele, Fayetteville
Andrew Whalen, Griffin and Senoia

2010
Knox Bell, Monroe
Bill Floyd, Decatur
Cathy Harrison, Calhoun
Jimmy Matthews, Barnesville and Aldora

2009
Margaret Evans, Sylvania
Rick Roberts, Ball Ground
Kenneth Smith, Kingsland  
Jackie Wilson, Mayor, Douglas

2008
David Archer, Cartersville
Luther Conyers, Bainbridge
George W. "Bill" Johnson, Roswell

2007
Phillip Beard, Buford
Ronnie Dixon, Vidalia
Shirley Franklin, Atlanta
Paul Johnson, Tifton
Ronnie Wallace, Rome

2006
Jimmy Andrews, Sandersville
Bill Fricks, Rome
Tom Ratcliffe, Hinesville
Ken Vance, Milledgeville

2005
Cecil Pruett, Canton
Frank Turner, Covington
James Worrall, Perry

2004
Richard Davis, Richmond Hill
Susan Holmes, Monticello
Charles Howell, Tifton
Jimmy Rainwater, Valdosta

2003
Floyd Adams, Savannah
Robert Brinson, Rome
Carlyle Cox, Gainesville
Jack Youmans, Tybee Island

2002
Jimmy Blackburn, Savannah
Roger Boatright, Alma
Stanley Gambrell, Vienna 
Roger Shaw, Swainsboro

2001
Hal Averitt, Statesboro
Alvie Dorminy, Fitzgerald
Andrew Harris, Decatur
Dr. David Wetherby, Fort Gaines

2000
William Bozeman, Adel
Evelyn Turner Pugh, Columbus
Iola Stone, Elberton
Elizabeth Wilson, Decatur

1999
Lawrence Bennett, Hawkinsville
Dudley Crosson, Carrollton
Raymond Head, Griffin
Bob Sosebee, Commerce

1998
Willie Davis, Vienna
Sandy Hershey, Sylvania
Betty Hunter, Marietta 
John Lewis, Atlanta
 
1997
Keith Dixon, Kingsland
C.B. “Bucky” Heys, Waycross

1996
Napoleon Fielder, Rome
John Meadows, Calhoun
Eloise Scarborough, Tifton
T. Owen Smith, College Park

1995
Carolyn Long Banks, Atlanta
Bill McIntosh, Moultrie
Ed Pope, Washington
W.D. Trippe, Cedartown

1994
Myrtle Davis, Atlanta
A.J. McClung, Columbus

1993
Ed Cannington, Lumpkin
Barney Oldfield, Calhoun
Jake Woods, Trion
Willis Wombles, Wrightsville

1992
Albert Franks, Dublin
Don Mendonsa, Savannah
Tracy Stallings, Carrollton
James Stephens, Brunswick


Back to Listing