Municipal Government Hall of Fame

The GMA Municipal Government Hall of Fame recognizes municipal officials who have made extraordinary contributions to municipal government and been a strong supporter of GMA. Both elected and appointed city officials with a least fifteen years of municipal service in Georgia are eligible. (City officials who were only able to serve eight years due to term limits will also be considered.) All past presidents of GMA are automatically inducted.

The nomination period typically opens around March of each year with Hall of Fame inductions taking place during the GMA Annual Convention in June.

2019

  • Linda Blechinger, Auburn
  • Peggy Merriss, Decatur
  • Dr. Eva Galambos, Sandy Springs
  • Mike Starr, Georgia Cities Foundation

2018

  • Billy Edwards, Hinesville
  • Philip Goldstein, Marietta
  • Dorothy Hubbard, Albany
  • Bill Thornton, Georgia Municipal Association

2017

  • Boyd Austin, Dallas
  • Jim Elliott, Warner Robins
  • Harold Fowler, Richmond Hill
  • Johnnie Lee Roper, Douglas

2016

  • Clark Boddie, Palmetto
  • Mike Bodker, Johns Creek
  • Phyllis Bynum-Grace, Perry
  • Tom Hall, LaGrange

2015

  • Joe Barger, Ringgold
  • Keith Brady, Newnan
  • Sam Massell, Atlanta
  • Kenny Roberts, Barnesville

2014

  • Jean Bridges, Glennville
  • Beth English, Vienna
  • Pam Helton, Sandersville
  • Jeff Lukken, LaGrange

2013

  • Dick Bolin, Newnan
  • Tommy Coleman, Albany
  • Julie Driger, Dublin
  • John Reid, Eatonton

2012

  • John Bennett, Rome
  • Billy Copeland, McDonough
  • Myrtle Figueras, Gainesville
  • Billy Trapnell, Metter

2011

  • Larry Hanson, Valdosta
  • Gary McCullough, Dahlonega
  • Ken Steele, Fayetteville
  • Andrew Whalen, Griffin and Senoia

2010

  • Knox Bell, Monroe
  • Bill Floyd, Decatur
  • Cathy Harrison, Calhoun
  • Jimmy Matthews, Barnesville and Aldora

2009

  • Margaret Evans, Sylvania
  • Rick Roberts, Ball Ground
  • Kenneth Smith, Kingsland
  • Jackie Wilson, Mayor, Douglas

2008

  • David Archer, Cartersville
  • Luther Conyers, Bainbridge
  • George W. "Bill" Johnson, Roswell

2007

  • Phillip Beard, Buford
  • Ronnie Dixon, Vidalia
  • Shirley Franklin, Atlanta
  • Paul Johnson, Tifton
  • Ronnie Wallace, Rome

2006

  • Jimmy Andrews, Sandersville
  • Bill Fricks, Rome
  • Tom Ratcliffe, Hinesville
  • Ken Vance, Milledgeville

2005

  • Cecil Pruett, Canton
  • Frank Turner, Covington
  • James Worrall, Perry

2004

  • Richard Davis, Richmond Hill
  • Susan Holmes, Monticello
  • Charles Howell, Tifton
  • Jimmy Rainwater, Valdosta

2003

  • Floyd Adams, Savannah
  • Robert Brinson, Rome
  • Carlyle Cox, Gainesville
  • Jack Youmans, Tybee Island

2002

  • Jimmy Blackburn, Savannah
  • Roger Boatright, Alma
  • Stanley Gambrell, Vienna
  • Roger Shaw, Swainsboro

2001

  • Hal Averitt, Statesboro
  • Alvie Dorminy, Fitzgerald
  • Andrew Harris, Decatur
  • Dr. David Wetherby, Fort Gaines

2000

  • William Bozeman, Adel
  • Evelyn Turner Pugh, Columbus
  • Iola Stone, Elberton
  • Elizabeth Wilson, Decatur

1999

  • Lawrence Bennett, Hawkinsville
  • Dudley Crosson, Carrollton
  • Raymond Head, Griffin
  • Bob Sosebee, Commerce

1998

  • Willie Davis, Vienna
  • Sandy Hershey, Sylvania
  • Betty Hunter, Marietta
  • John Lewis, Atlanta

1997

  • Keith Dixon, Kingsland
  • C.B. “Bucky” Heys, Waycross

1996

  • Napoleon Fielder, Rome
  • John Meadows, Calhoun
  • Eloise Scarborough, Tifton
  • T. Owen Smith, College Park

1995

  • Carolyn Long Banks, Atlanta
  • Bill McIntosh, Moultrie
  • Ed Pope, Washington
  • W.D. Trippe, Cedartown

1994

  • Myrtle Davis, Atlanta
  • A.J. McClung, Columbus

1993

  • Ed Cannington, Lumpkin
  • Barney Oldfield, Calhoun
  • Jake Woods, Trion
  • Willis Wombles, Wrightsville

1992

  • Albert Franks, Dublin
  • Don Mendonsa, Savannah
  • Tracy Stallings, Carrollton
  • James Stephens, Brunswick